CPEX4141L-330MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX4141L-330MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX4141L-330MC
Description
FIXED IND 33UH 52A 1.88 MOHM TH
Detailed Description
33 µH Shielded Wirewound Inductor 52 A 1.88mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
EDA/CAD Models
CPEX4141L-330MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
54A
DC Resistance (DCR)
1.88mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.635" L x 1.614" W (41.50mm x 41.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.535" (39.00mm)