CSCF2915L-2R2MC
DigiKey Part Number
4044-CSCF2915L-2R2MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSCF2915L-2R2MC
Description
FIXED IND 2.2UH 34A 1.36 MOHM TH
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 34 A 1.36mOhm Max Vertical, 3 PC Pin Mn-Zn Ferrite Low Loss
EDA/CAD Models
CSCF2915L-2R2MC Models
DC Resistance (DCR)
1.36mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2915
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
1.098" L x 0.776" W (27.90mm x 19.70mm)
Current - Saturation (Isat)
84.8A
Height - Seated (Max)
0.606" (15.40mm)