ATV06B700JB-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
113V Clamp 5.31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
ATV06B700JB-HF
DigiKey Part Number
ATV06B700JB-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATV06B700JB-HF
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ATV06B700JB-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.31A