DTB-15FP-KIT
DTB-15FP-KIT
DTB-15FP-KIT
DigiKey Part Number
5412-DTB-15FP-KIT-ND
Manufacturer
CompuCablePlusUSA
Manufacturer Product Number
DTB-15FP-KIT
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS TERM BLK
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Terminal Block
Mfr
Primary Material
Plastic
Packaging
Retail Package
Shell Material, Finish
Plastic
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Rows
2
Features
Assembly
Mounting Type
Voltage Rating
220V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Color
Silver
Contact Type
Signal
Wire Gauge
20-26 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C