DDZ5V6BSF-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 9,341
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 269
MCC (Micro Commercial Components)
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±2.5% Surface Mount SOD-323F
DDZ5V6BSF-7
DigiKey Part Number
DDZ5V6BSF-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DDZ5V6BSF-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DDZ5V6BSF-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZ5V6BSF-7
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DDZ5V6BSF-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
7.5 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2.5%
Supplier Device Package
SOD-323F
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms