BZT52C5V6-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 185,768
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
onsemi
In Stock: 197
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±7% Surface Mount SOD-123
Micro Commercial Components Corporate Video
BZT52C5V6-TP
DigiKey Part Number
BZT52C5V6-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C5V6-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C5V6-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V6-TP
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±7%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms