DMP2006UFGQ-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DMP2006UFGQ-13 |
Description | MOSFET P-CH 20V PWRDI3333 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | P-Channel 20 V 17.5A (Ta), 40A (Tc) 2.3W (Ta), 41W (Tc) Surface Mount POWERDI3333-8 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 200 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±10V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7500 pF @ 10 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 2.3W (Ta), 41W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |