DSC12A065LP-13
DigiKey Part Number
31-DSC12A065LP-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DSC12A065LP-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DSC12A065LP-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC12A065LP-13
Description
SiC SBD 650V~1000V T-DFN8080-4
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 12A Surface Mount DFN8080
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 650 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
516pF @ 100mV, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
12A
Supplier Device Package
DFN8080
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 12 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C