GBJ2002-F
DigiKey Part Number
GBJ2002-FDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBJ2002-F
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 200V 20A GBJ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 200 V Through Hole GBJ
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 10 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SIP, GBJ
Technology
Standard
Supplier Device Package
GBJ
Voltage - Peak Reverse (Max)
200 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
20 A