SBR1U150SA-13
DigiKey Part Number
SBR1U150SA-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR1U150SA-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR1U150SA-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR1U150SA-13
Description
DIODE SBR 150V 1A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 1A Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR1U150SA-13 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 150 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
SMA
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 1 A