WHC-1000-01
DigiKey Part Number
RP1023-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WHC-1000-01
Description
CBL CLIP P-TYPE NATURAL FASTENER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Clip, P-Type Natural Fastener 1.000" (25.40mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WHC-1000-01 Models
Category
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer
Essentra Components
Color
Natural
Series
Length
1.531" (38.89mm)
Packaging
Bulk
Width
0.500" (12.70mm)
Part Status
Active
Panel Hole Size
0.204" (5.18mm)
Type
Clip, P-Type
Material Thickness
0.090" (2.29mm)
Type Attributes
Open
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Opening Size
1.000" (25.40mm)