IGW50N65H5AXKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
IGBT Trench 650 V 80 A 270 W Through Hole PG-TO247-3
PG-TO247-3
IGW50N65H5AXKSA1
DigiKey Part Number
IGW50N65H5AXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGW50N65H5AXKSA1
Description
IGBT TRENCH 650V 80A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
116 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
21ns/173ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 25A, 12Ohm, 15V
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
Trench
Grade
Automotive
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
270 W