IXYH40N65C3H1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 784
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 131
Infineon Technologies
In Stock: 187
In Stock: 240
In Stock: 358
In Stock: 44
In Stock: 0
In Stock: 10
STMicroelectronics
In Stock: 540
STMicroelectronics
In Stock: 406
IGBT PT 650 V 80 A 300 W Through Hole TO-247 (IXYH)
IXYH40N65C3H1
DigiKey Part Number
IXYH40N65C3H1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYH40N65C3H1
Description
IGBT PT 650V 80A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
860µJ (on), 400µJ (off)
Gate Charge
70 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
26ns/106ns
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Reverse Recovery Time (trr)
120 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
180 A
Supplier Device Package
TO-247 (IXYH)
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 40A
Base Product Number
Power - Max
300 W