IKW30N65EL5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW30N65EL5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW30N65EL5XKSA1
Description
IGBT 650V 85A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 650 V 85 A 227 W Through Hole PG-TO247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKW30N65EL5XKSA1 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
168 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
33ns/308ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
100 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
85 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.35V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
227 W