IKW30N65WR5XKSA1
DigiKey Part Number
IKW30N65WR5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW30N65WR5XKSA1
Description
IGBT TRENCH 650V 60A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench 650 V 60 A 185 W Through Hole PG-TO247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKW30N65WR5XKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
990µJ (on), 330µJ (off)
Gate Charge
155 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
39ns/367ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 15A, 26Ohm, 15V
IGBT Type
Trench
Reverse Recovery Time (trr)
95 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
185 W