2ED020I12F2XUMA1
DigiKey Part Number
2ED020I12F2XUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2ED020I12F2XUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
2ED020I12F2XUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2ED020I12F2XUMA1
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDG DSO36-58
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half-Bridge Gate Driver IC Inverting, Non-Inverting PG-DSO-36-58
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2ED020I12F2XUMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
1.5V, 3.5V
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Peak Output (Source, Sink)
2A, 2A
Series
Input Type
Inverting, Non-Inverting
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
1200 V
Part Status
Active
Rise / Fall Time (Typ)
30ns, 50ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Driven Configuration
Half-Bridge
Mounting Type
Surface Mount
Channel Type
Independent
Package / Case
36-BSSOP (0.295", 7.50mm Width), 32 Leads
Number of Drivers
2
Supplier Device Package
PG-DSO-36-58
Gate Type
IGBT
Base Product Number
Voltage - Supply
13V ~ 20V