IPP022N12NM6AKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP022N12NM6AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP022N12NM6AKSA1
Description
TRENCH >=100V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 120 V 29A (Ta), 203A (Tc) 3.8W (Ta), 395W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP022N12NM6AKSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.2mOhm @ 100A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 275µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
141 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11000 pF @ 60 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 395W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
120 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V