IPP038N15NM6AKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP038N15NM6AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP038N15NM6AKSA1
Description
TRENCH >=100V
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 21A (Ta), 178A (Tc) 3.8W (Ta), 294W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP038N15NM6AKSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.6mOhm @ 76A, 15V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 179µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
86 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6400 pF @ 75 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 294W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 15V