IPP083N10N5AKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 124
Datasheet
Vishay Siliconix
In Stock: 0
N-Channel 100 V 73A (Tc) 100W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP083N10N5AKSA1
DigiKey Part Number
IPP083N10N5AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP083N10N5AKSA1
Description
MOSFET N-CH 100V 73A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP083N10N5AKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 49µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2730 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V