IPP16CN10NGXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 840
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 3,415
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 0
onsemi
In Stock: 424
In Stock: 1
In Stock: 64
STMicroelectronics
In Stock: 566
STMicroelectronics
In Stock: 564
N-Channel 100 V 53A (Tc) 100W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP16CN10NGXKSA1
DigiKey Part Number
IPP16CN10NGXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP16CN10NGXKSA1
Description
MOSFET N-CH 100V 53A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP16CN10NGXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 61µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3220 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
16.5mOhm @ 53A, 10V