FDP150N10 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1,128
Datasheet
Similar
Sanken Electric USA Inc.
Infineon Technologies
In Stock: 816
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
N-Channel 100 V 57A (Tc) 110W (Tc) Through Hole TO-220-3
Brushless DC Motor Control | Datasheet Preview
FDP150N10
DigiKey Part Number
FDP150N10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDP150N10
Description
MOSFET N-CH 100V 57A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FDP150N10 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
69 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4760 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15mOhm @ 49A, 10V