IXFH270N06T3 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | IXFH270N06T3-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IXFH270N06T3 |
Description | MOSFET N-CH 60V 270A TO247 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 270A (Tc) 480W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH) |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 200 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tube | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12600 pF @ 25 V |
Part Status Obsolete | Power Dissipation (Max) 480W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Through Hole |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Supplier Device Package TO-247 (IXTH) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.1mOhm @ 100A, 10V |