IXGH40N120A2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2,776
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 225
STMicroelectronics
IGBT PT 1200 V 75 A 360 W Through Hole TO-247AD
IXGH40N120A2
DigiKey Part Number
IXGH40N120A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXGH40N120A2
Description
IGBT PT 1200V 75A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
15mJ (off)
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
136 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
22ns/420ns
IGBT Type
PT
Test Condition
960V, 40A, 2Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247AD
Power - Max
360 W