IKW40T120FKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 593
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 21
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 411
In Stock: 463
In Stock: 493
In Stock: 152
In Stock: 324
STMicroelectronics
In Stock: 225
IGBT NPT, Trench Field Stop 1200 V 75 A 270 W Through Hole PG-TO247-3-1
IKW40T120FKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW40T120FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW40T120FKSA1
Description
IGBT NPT FS 1200V 75A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
6.5mJ
Gate Charge
203 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
48ns/480ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
600V, 40A, 15Ohm, 15V
IGBT Type
NPT, Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
240 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 40A