IXGH40N120B2D1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2,776
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 225
STMicroelectronics
IGBT PT 1200 V 75 A 380 W Through Hole TO-247AD
IXGH40N120B2D1
DigiKey Part Number
IXGH40N120B2D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXGH40N120B2D1
Description
IGBT PT 1200V 75A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Gate Charge
138 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
21ns/290ns
Part Status
Active
Test Condition
960V, 40A, 2Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Reverse Recovery Time (trr)
100 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.5V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247AD
Power - Max
380 W