IXGR55N120A3H1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 225
STMicroelectronics
IGBT PT 1200 V 70 A 200 W Through Hole ISOPLUS247™
IXGR55N120A3H1
DigiKey Part Number
IXGR55N120A3H1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXGR55N120A3H1
Description
IGBT PT 1200V 70A ISOPLUS247
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
5.1mJ (on), 13.3mJ (off)
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
185 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
23ns/365ns
Part Status
Active
Test Condition
960V, 55A, 3Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Reverse Recovery Time (trr)
200 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
70 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
330 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.35V @ 15V, 55A
Supplier Device Package
ISOPLUS247™
Power - Max
200 W