IXYH40N120B3D1
DigiKey Part Number
IXYH40N120B3D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYH40N120B3D1
Description
IGBT 1200V 86A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1200 V 86 A 480 W Through Hole TO-247 (IXYH)
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Gate Charge
87 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
22ns/177ns
Packaging
Tube
Test Condition
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
100 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
86 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
180 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.9V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247 (IXYH)
Power - Max
480 W