APT50GR120L
DigiKey Part Number
APT50GR120L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT50GR120L
Description
IGBT NPT 1200V 117A TO-264
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT NPT 1200 V 117 A 694 W Through Hole TO-264
Category
Switching Energy
2.14mJ (on), 1.48mJ (off)
Manufacturer
Microchip Technology
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
445 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
28ns/237ns
IGBT Type
NPT
Test Condition
600V, 50A, 4.3Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
117 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.2V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
TO-264
Power - Max
694 W