IXYH40N120C3
DigiKey Part Number
IXYH40N120C3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYH40N120C3
Description
IGBT 1200V 70A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1200 V 70 A 577 W Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Switching Energy
3.9mJ (on), 660µJ (off)
Gate Charge
85 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
24ns/125ns
Test Condition
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
70 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
115 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
4V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Power - Max
577 W