A768KE686M1GLAS038
DigiKey Part Number
399-A768KE686M1GLAS038TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768KE686M1GLAS038CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768KE686M1GLAS038DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768KE686M1GLAS038
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 40V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 40 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 38mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A768KE686M1GLAS038 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
67.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.35 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
40 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
38mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C