80SXV82M
DigiKey Part Number
10-80SXV82MTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-80SXV82MCT-ND - Cut Tape (CT)
10-80SXV82MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80SXV82M
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 28mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
155 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.1 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
82 µF
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm