SBC2-100-212
DigiKey Part Number
399-18897-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC2-100-212
Description
FIXED IND 10UH 2.1A 60 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.1 A 60mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBC2-100-212 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.1A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)