SBC6-3R3-852
DigiKey Part Number
399-18943-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC6-3R3-852
Description
FIXED IND 3.3UH 8.5A 10 MOHM TH
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.5 A 10mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
SBC6-3R3-852 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
20A
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)