SBC6-4R7-802
DigiKey Part Number
399-18947-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC6-4R7-802
Description
FIXED IND 4.7UH 8A 10 MOHM TH
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 8 A 10mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
SBC6-4R7-802 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
16.1A
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)