SBC9-331-671
DigiKey Part Number
399-18972-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC9-331-671
Description
FIXED IND 330UH 670MA 580 MOHM
Detailed Description
330 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 670 mA 580mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
SBC9-331-671 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
DC Resistance (DCR)
580mOhm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)