T543O476M050ATE060 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 50 V 2924 (7361 Metric) 60mOhm @ 100kHz
T543O476M050ATE060
DigiKey Part Number
399-T543O476M050ATE060TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T543O476M050ATE060CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T543O476M050ATE060DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T543O476M050ATE060
Description
CAP TANT SMD POLYMER HI-REL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T543O476M050ATE060 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
O
Voltage - Rated
50 V
Ratings
COTS
Type
Molded
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100kHz