CA55E050M476TA
DigiKey Part Number
3372-CA55E050M476TATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA55E050M476TA
Description
CAP TANT POLY 47UF 50V 2917
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 50 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Manufacturer
NextGen Components
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
50 V