APDA1806ZGCK
DigiKey Part Number
754-2334-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2334-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2334-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APDA1806ZGCK
Description
LED GREEN CLEAR SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APDA1806ZGCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Digi-Reel®
Viewing Angle
25°
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
515nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.80mm L x 1.50mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
0.70mm
Lens Size
0.94mm Dia