0402BB104K160YT
DigiKey Part Number
1763-1172-2-ND - Tape & Reel (TR)
1763-1172-1-ND - Cut Tape (CT)
1763-1172-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402BB104K160YT
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
0402BB104K160YT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)