0402BB104K160YT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0402BB104K160YT |
Description | CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0402BB104K160YT Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) |
Tolerance ±10% | Thickness (Max) 0.024" (0.61mm) |