KGM21AR71C684JU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 48,047
Datasheet
0.68 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
KGM21AR71C684JU
DigiKey Part Number
478-KGM21AR71C684JUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM21AR71C684JU
Description
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM21AR71C684JU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)