TCJD227M016R0050E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 2
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 500
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
TCJD227M016R0050E
DigiKey Part Number
478-TCJD227M016R0050ETR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCJD227M016R0050ECT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCJD227M016R0050EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJD227M016R0050E
Description
CAP TANT POLY 220UF 16V 2917
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz