SPD2-300-4P0-R
DigiKey Part Number
5666-SPD2-300-4P0-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD2-300-4P0-R
Description
SPD TYPE 1/TYPE 2 300VAC MCOV
Customer Reference
Detailed Description
Surge Protection Device (SPD) 300VAC MCOV 4 Pole
EDA/CAD Models
SPD2-300-4P0-R Models
Current - Short Circuit Rating (SCCR)
150 kA
Voltage - Protection Rating (VPR)
900 V
Voltage - Protection Level (VP) (2416)
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Number of Poles
4
300VAC