SPD2-550-1P0-R
DigiKey Part Number
5666-SPD2-550-1P0-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD2-550-1P0-R
Description
SPD TYPE 1/TYPE 2 550VAC MCOV
Customer Reference
Detailed Description
Surge Protection Device (SPD) 550VAC MCOV 1 Pole
EDA/CAD Models
SPD2-550-1P0-R Models
Current - Short Circuit Rating (SCCR)
200 kA
Voltage - Protection Rating (VPR)
2 kV
Voltage - Protection Level (VP) (2416)
2.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Number of Poles
1
550VAC