0308.250UR
DigiKey Part Number
18-0308.250URTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-0308.250URCT-ND - Cut Tape (CT)
18-0308.250URDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0308.250UR
Description
FUSE BRD MNT 250MA 24VAC/30VDC
Detailed Description
250mA 24 VAC 30 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Current Rating (Amps)
250mA
Size / Dimension
0.213" L x 0.150" W x 0.144" H (5.40mm x 3.80mm x 3.65mm)
Voltage Rating - AC
24 VAC
Melting I²t
0.003
Voltage Rating - DC
30 VDC
DC Cold Resistance
2.29 Ohms