030801.5UR
DigiKey Part Number
18-030801.5URTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-030801.5URCT-ND - Cut Tape (CT)
18-030801.5URDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
030801.5UR
Description
FUSE BRD MNT 1.5A 24VAC/30VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5A 24 VAC 30 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
Category
Response Time
Slow Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Hazardous Locations
Series
Features
Intrinsically Safe
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Approval Agency
cURus, Ex, IEC, IECEx
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Mounting Type
Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Fuse Type
Board Mount
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Current Rating (Amps)
1.5A
Size / Dimension
0.213" L x 0.150" W x 0.144" H (5.40mm x 3.80mm x 3.65mm)
Voltage Rating - AC
24 VAC
Melting I²t
0.324
Voltage Rating - DC
30 VDC
DC Cold Resistance
0.209 Ohms