1.5KE43CA
DigiKey Part Number
1.5KE43CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE43CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE43CA
Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
59.3V Clamp 25.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE43CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59.3V