5.0SMDJ90A-T7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
146V Clamp 34.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
5.0SMDJ90A-T7
DigiKey Part Number
18-5.0SMDJ90A-T7TR-ND - Tape & Reel (TR)
18-5.0SMDJ90A-T7CT-ND - Cut Tape (CT)
18-5.0SMDJ90A-T7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ90A-T7
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
5.0SMDJ90A-T7 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V