SPD2-150-3P0-R
DigiKey Part Number
F12050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD2-150-3P0-R
Description
SPD TYPE 1/TYPE 2 150VAC MCOV
Customer Reference
Detailed Description
Surge Protection Device (SPD) 150VAC MCOV 3 Pole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPD2-150-3P0-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Discharge (Nom) (8/20µS)
20 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Discharge (Max) (8/20µS)
50 kA
Series
Current - Short Circuit Rating (SCCR)
200 kA
Packaging
Bulk
Voltage - Protection Rating (VPR)
600 V
Part Status
Obsolete
Voltage - Protection Level (VP) (2416)
1.25 kV
Type
Type 1, Type 2
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Form
Base + Module
Features
Remote Signaling Contacts, Thermally Protected
Number of Poles
3
Mounting Type
DIN Rail
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV)
150VAC