V120ZA1P
Building Automation – Protect/Sense/Control
V120ZA1P
DigiKey Part Number
F3060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V120ZA1P
Description
VARISTOR 120V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
6J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
515 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
102 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V